fia championships
results & statistics
home
series
results & standings
drivers
teams
venues
countries
0
back
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
74. Rallye Automobile de Monte-Carlo
55. Uddeholm Swedish Rally
3. Corona Rally Mexico
42. RallyRACC Catalunya - Costa Daurada
50. Tour de Corse - Rallye de France
26. Rally Argentina
3. Rally d'Italia Sardegna
53. BP Ultimate Acropolis Rally of Greece
25. OMV ADAC Rallye Deutschland
56. Neste Rally Finland
Rally Japan
34. Cyprus Rally
7. Rally of Turkey
19. Telstra Rally Australia
37. Propecia Rally New Zealand
62. Wales Rally GB
2006
FIA World Rally Championship 62. Wales Rally GB
Event Info
Classification
Standings
SS1 Port Talbot 1
CStage 1
SS2 Resolfen 1
CStage 2
SS3 Rheola 1
CStage 3
SS4 Port Talbot 2
CStage 4
SS5 Resolfen 2
CStage 5
SS6 Rheola 2
CStage 6
SS7 Crychan 1
CStage 7
SS8 Epynt 1
CStage 8
SS9 Halfway 1
CStage 9
SS10 Crychan 2
CStage 10
SS11 Epynt 2
CStage 11
SS12 Halfway 2
CStage 12
SS13 Cardiff
CStage 13
SS14 Brechfa 1
CStage 14
SS15 Trawscoed 1
CStage 15
SS16 Brechfa 2
CStage 16
SS17 Trawscoed 2
CStage 17
Overall
Overall
Pos
No
Driver
Nat
Entrant
Group Class
Time
Gap
Interval
1
3
Marcus Grönholm
Finland
BP-Ford WRT
A8
3:20:24.800
2
7
Manfred Stohl
Austria
OMV-Peugeot Norway
A8
3:22:00.300
3
5
Petter Solberg
Norway
Subaru World Rally Team
A8
3:22:20.000
4
10
Jari-Matti Latvala
Finland
Stobart VK M-Sport Ford WRT
A8
3:23:01.900
5
14
Xavier Pons
Spain
Kronos Racing
A8
3:23:44.700
6
6
Chris Atkinson
Australia
Subaru World Rally Team
A8
3:23:52.300
7
2
Daniel Sordo
Spain
Kronos Racing
A8
3:24:33.100
8
15
François Duval
Belgium
First Motorsport
A8
3:24:47.400
9
11
Harri Rovanperä
Finland
Red Bull Skoda
A8
3:28:25.100
10
18
Jan Kopecky
Czech Republic
Czech RT Škoda Kopecký
A8
3:28:52.600
11
8
Henning Solberg
Norway
OMV-Peugeot Norway
A8
3:29:13.100
12
9
Matthew Wilson
Great Britain
Stobart VK M-Sport Ford WRT
A8
3:30:46.700
13
70
Anton Alén
Finland
N4
3:40:49.600
14
63
Patrik Flodin
Sweden
N4
3:41:59.000
15
65
Oscar Svedlund
Sweden
N4
3:43:47.300
16
64
Ryan Champion
Great Britain
N4
3:50:35.600
17
74
Stuart Jones
Great Britain
N4
3:51:19.700
18
68
David Higgins
Great Britain
N4
3:51:21.500
19
86
Juho Hänninen
Finland
A6
3:52:51.800
20
43
Jaan Mölder
Estonia
A6
3:55:04.700
21
77
Julian Reynolds
Great Britain
N4
3:56:16.400
22
36
Luca Betti
Italy
A6
3:57:00.300
23
20
Mads Østberg
Norway
Adapta AS
A8
3:57:07.400
24
54
Aaron Burkart
Germany
A6
4:00:50.200
25
92
Martin Prokop
Czech Republic
A6
4:00:51.000
26
93
Jasper Van Den Heuvel
Netherlands
N4
4:02:03.400
27
104
Róbert Bútor
Hungary
A6
4:02:24.200
28
61
Niall McShea
Great Britain
N4
4:03:13.900
29
106
Paul Jones
Great Britain
N4
4:04:05.500
30
53
Barry Clark
Great Britain
N3
4:04:23.200
31
55
Fabien Fiandino
France
A6
4:04:53.200
32
83
Arjen de Koning
Netherlands
A8
4:06:02.400
33
41
Patrik Sandell
Sweden
A6
4:06:07.400
34
99
Stephen Simpson
South Africa
A8
4:06:13.200
35
59
James Wozencroft
Great Britain
A6
4:06:30.600
36
89
Giovanni Manfrinato
Italy
N4
4:07:14.400
37
101
Brendan Kelly
Ireland
N4
4:07:42.900
38
46
Andrea Cortinovis
Italy
N3
4:07:48.800
39
120
Rob Gill
Great Britain
N4
4:10:02.300
40
80
Michal Solowow
Poland
Cersanit Rally Team
N4
4:10:06.200
41
81
Mark van Eldik
Netherlands
N4
4:10:19.000
42
33
Urmo Aava
Estonia
A6
4:10:31.900
43
94
Evert Bolderheij
Netherlands
N4
4:10:52.300
44
45
Jozef Béreš
Slovakia
A6
4:11:21.800
45
88
Connor McCloskey
Ireland
N4
4:12:20.900
46
90
Barry Groundwater
Great Britain
N4
4:12:43.200
47
105
Doug Shepherd
USA
N4
4:14:07.800
48
73
Piet van Hoof
Netherlands
A8
4:14:28.900
49
95
Jaap Sinke
Netherlands
N4
4:15:12.700
50
109
James Paul
Great Britain
N4
4:15:21.000
51
75
Phillip Morrow
Great Britain
N4
4:16:15.800
52
48
Guy Wilks
Great Britain
A6
4:17:06.800
53
72
Dave Weston Jr.
Great Britain
A8
4:17:16.900
54
121
Spyros Pavlides
Cyprus
N4
4:19:22.600
55
112
Kevin Davies
Great Britain
N3
4:22:12.800
56
60
Tom Walster
Great Britain
N3
4:22:21.400
57
113
Gilles Schammel
Luxembourg
JPS Junior Team Luxembourg
N3
4:22:40.600
58
124
Matt Beebe
Great Britain
N3
4:24:03.900
59
107
Vilius Rozukas
Lithuania
A6
4:24:39.300
60
126
Hans Weijs Jr.
Netherlands
N3
4:25:51.000
61
98
Robert Wug Utting
Great Britain
N4
4:26:00.400
62
78
Conrad Rautenbach
Zimbabwe
N4
4:28:09.500
63
119
Andrew Barnes
Great Britain
N4
4:30:42.300
64
131
Mandy Bowman
Great Britain
N4
4:31:25.100
65
66
Gwyndaf Evans
Great Britain
N4
4:33:07.800
66
71
Jonny Milner
Great Britain
N4
4:34:53.000
67
116
Evgeniy Vertunov
Russia
N3
4:35:13.200
68
111
Chris Moore
Great Britain
N3
4:38:06.500
69
122
Richard Roberts
Great Britain
N4
4:38:07.300
70
96
Maciej Oleksowicz
Poland
N4
4:38:35.700
71
123
Nathan O'Connor
Great Britain
N4
4:39:49.100
72
110
Alessandro Bettega
Italy
TRT Srl
N3
4:45:04.200
73
135
Rhys Lloyd
Great Britain
N3
4:47:36.900
74
117
Wayne Radford
Great Britain
N4
4:48:44.700
75
134
Rodney Bennett
Great Britain
A7
4:49:29.900
76
132
Steve Smith
Great Britain
A7
4:53:27.000
77
114
Lambros Athanassoulas
Greece
N3
4:54:44.800
78
141
Fin McCaul
Great Britain
N1
4:58:55.300
79
138
Kate Heath
Great Britain
N4
5:09:50.500
80
128
Dániel Fischer
Hungary
N3
5:21:45.300
81
136
Adrian Linton
Barbados
N3
5:36:02.400
DNF
140
Steve Graham
Great Britain
N1
5:12:42.700
DNF
115
Emma Gilmour
New Zealand
N3
4:15:42.400
DNF
118
Huw Jeffreys
Great Britain
N4
4:12:13.600
DNF
125
Sveinung Bieltvedt
Norway
N3
4:11:36.400
DNF
100
Nick Kenny
Great Britain
N4
4:05:35.500
DNF
129
Tony Jardine
Great Britain
N3
4:04:36.500
DNF
50
Egon Kaur
Estonia
N3
3:59:57.900
DNF
76
Mirco Baldacci
San Marino
N4
3:59:55.600
DNF
79
Peter Bijvelds
Netherlands
N4
3:59:18.500
DNF
69
Bernard Munster
Belgium
N4
3:48:53.200
DNF
91
Gavin Cox
Great Britain
N4
3:35:40.400
DNF
62
Alister McRae
Great Britain
N4
3:35:05.000
DNF
17
Gareth MacHale
Ireland
A8
3:26:11.400
DNF
139
Darren Jones
Great Britain
A5
4:33:32.900
DNF
19
Andreas Mikkelsen
Norway
Stobart VK M-Sport Ford WRT
A8
3:10:55.200
DNF
35
Per-Günnar Andersson
Sweden
A6
2:57:52.600
DNF
97
Loris Baldacci
San Marino
N4
3:15:30.900
DNF
51
Fatih Karah
Turkey
A6
3:04:45.300
DNF
32
Kris Meeke
Great Britain
A6
3:01:25.100
DNF
85
Kevin Stevens
Great Britain
N4
2:52:11.700
DNF
16
Mark Higgins
Great Britain
A8
1:36:29.100
DNF
52
Bernd Casier
Belgium
A6
2:38:12.700
DNF
102
Justin Dale
Great Britain
N3
1:59:31.100
DNF
130
Luke Pinder
Great Britain
A6
1:50:31.800
DNF
108
Thomas Naughton
Great Britain
N4
1:48:52.600
DNF
82
Neil McCance
Great Britain
N4
1:44:55.500
DNF
87
Robert Swann
Great Britain
N4
1:40:48.500
DNF
12
Andreas Aigner
Austria
Red Bull Skoda
A8
1:27:19.900
DNF
4
Mikko Hirvonen
Finland
BP Ford World Rally Team
A8
37:28.700
DNF
103
John Lloyd
Great Britain
N4
34:07.800