fia championships
results & statistics
home
series
results & standings
drivers
teams
venues
countries
0
back
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
30. Internationale Jänner Rallye
Rally Liepaja Ventspils
37. Rally Islas Canarias - El Corte Inglés
48. SATA Rallye Açores
56. Tour de Corse
49. Geko Ypres Rally
13. Sibiu Rally Romania
43. Barum Czech Rally Zlín
70. Rajd Polski
40. Croatia Rally
55. Rallye Sanremo
54. Rallye International du Valais
2013
FIA European Rally Championship 30. Internationale Jänner Rallye
Event Info
Classification
Standings
SS1 Pierbach 1
CStage 1
SS2 Liebenau 1
CStage 2
SS3 St. Oswald 1
CStage 3
SS4 Pierbach 2
CStage 4
SS5 Liebenau 2
CStage 5
SS6 St. Oswald 2
CStage 6
SS7 Pregarten 1
CStage 7
SS8 Schönau - St. Leonhard 1
CStage 8
SS9 Pregarten 2
CStage 9
SS10 Schönau - St. Leonhard 2
CStage 10
SS11 Gutau 1
CStage 11
SS12 Unterweißenbach 1
CStage 12
SS13 Arena Königswiesen 1
CStage 13
SS14 Gutau 2
CStage 14
SS15 Unterweißenbach 2
CStage 15
SS16 Arena Königswiesen 2
CStage 16
SS17 Bad Zell - Tragwein - Aistall 1
CStage 17
SS18 Bad Zell - Tragwein - Aistall 2
CStage 18
Overall
CStage 7
Pos
No
Driver
Nat
Entrant
Group Class
Time
Gap
Interval
1
1
Jan Kopecky
Czech Republic
Skoda Motorsport
2
56:58.300
2
5
Raimund Baumschlager
Austria
BRR Team
2
57:11.900
+ 13.600
+ 13.600
3
9
Václav Pech
Czech Republic
EuroOil-Invelt Team
2
57:14.000
+ 15.700
+ 2.100
4
8
Ernst Beppo Harrach
Austria
DiTech Racing Team
2
57:21.200
+ 22.900
+ 7.200
5
2
Bryan Bouffier
France
Ateneo
2
57:22.700
+ 24.400
+ 1.500
6
12
Kajetan Kajetanowicz
Poland
Lotos Rally Team
2
58:02.900
+ 1:04.600
+ 40.200
7
11
Jan Cerny
Czech Republic
GPD Mit Metal Racing Team
2
58:17.700
+ 1:19.400
+ 14.800
8
15
Jaromír Tarabus
Czech Republic
Ak Rallysport Brno, o.s.
2
58:26.800
+ 1:28.500
+ 9.100
9
18
Jaroslav Orsak
Czech Republic
Orsák Rallysport
3
58:32.000
+ 1:33.700
+ 5.200
10
10
Michal Solowow
Poland
2
58:47.700
+ 1:49.400
+ 15.700
11
3
François Delecour
France
Kronos Racing
2
59:05.000
+ 2:06.700
+ 17.300
12
19
Martin Semeràd
Czech Republic
Semerád
3
59:55.300
+ 2:57.000
+ 50.300
13
6
Pavel Valousek
Czech Republic
Delimax Team
2
1:00:03.300
+ 3:05.000
+ 8.000
14
16
Roman Odložilík
Czech Republic
TRT Czech Rally Sport
2
1:00:04.000
+ 3:05.700
+ 0.700
15
29
Martin Fischerlehner
Austria
Rallye Club Team Mühlviertel
3
1:00:05.100
+ 3:06.800
+ 1.100
16
48
Hannes Danzinger
Austria
5
1:01:26.300
+ 4:28.000
+ 1:21.200
17
7
Antonin Tlusták
Czech Republic
GPD Mit Metal Racing Team
2
1:01:42.400
+ 4:44.100
+ 16.100
18
42
Radek Mifka
Czech Republic
SAS Zlín
3
1:01:43.400
+ 4:45.100
+ 1.000
19
25
Stig Blomqvist
Sweden
3
1:01:52.600
+ 4:54.300
+ 9.200
20
28
Martin Hudec
Czech Republic
Semerád
3
1:02:03.100
+ 5:04.800
+ 10.500
21
52
Hermann Neubauer
Austria
5
1:02:04.200
+ 5:05.900
+ 1.100
22
43
Johannes Keferböck
Austria
Mitsubishi Ralliart Austria
3
1:02:39.600
+ 5:41.300
+ 35.400
23
40
Gerhard Aigner
Austria
Race Rent Austria
3
1:02:41.300
+ 5:43.000
+ 1.700
24
57
Raffael Sulzinger
Germany
Ford Racing Austria
6
1:03:16.200
+ 6:17.900
+ 34.900
25
41
Lumir Fírla
Czech Republic
Subaru Czech Duck Racing
3
1:03:32.900
+ 6:34.600
+ 16.700
26
31
Robert Adolf
Czech Republic
Purum sro
3
1:04:07.500
+ 7:09.200
+ 34.600
27
47
Mario Klammer
Austria
Stengg Motorsport
3
1:04:46.100
+ 7:47.800
+ 38.600
28
33
Petr Kacirek
Czech Republic
Subaru Czech Duck Racing
3
1:04:49.400
+ 7:51.100
+ 3.300
29
37
Valter Gentilini
Italy
Delta Rally
2
1:04:51.900
+ 7:53.600
+ 2.500
30
27
Tomáš Kurka
Czech Republic
2
1:05:21.000
+ 8:22.700
+ 29.100
31
58
Lukács Kornél
Hungary
Tatai Aréna SE
6
1:05:48.200
+ 8:49.900
+ 27.200
32
51
Zoltan Bessenyey
Hungary
5
1:05:55.400
+ 8:57.100
+ 7.200
33
55
Rok Turk
Slovenia
AMK Recaro Slovenija
6
1:06:04.300
+ 9:06.000
+ 8.900
34
38
Robert Zitta
Austria
Team Versicherung Agent WKOÖ
3
1:06:48.800
+ 9:50.500
+ 44.500
35
61
Jirí Sojka
Czech Republic
AMK Rallye Cesky Krumlov
9
1:07:32.100
+ 10:33.800
+ 43.300
36
46
Dino Tolfo
Italy
Delta Rally
2
1:07:39.500
+ 10:41.200
+ 7.400
37
53
Alois Scheidhammer
Germany
derselbe
3
1:08:16.900
+ 11:18.600
+ 37.400
38
62
Ondrej Bisaha
Czech Republic
SAS Zlín
9
1:08:29.800
+ 11:31.500
+ 12.900
39
54
Elwis Chentre
Italy
PIER SCALVINI
6
1:08:30.000
+ 11:31.700
+ 0.200
40
63
Zbynek Baller
Czech Republic
SAS Zlín
9
1:08:44.200
+ 11:45.900
+ 14.200
41
60
Armin Holz
Germany
derselbe
8
1:09:42.300
+ 12:44.000
+ 58.100
42
59
Alfred Leitner
Austria
MCL 68
8
1:10:48.100
+ 13:49.800
+ 1:05.800
43
49
Anton Titov
Bulgaria
Octane Team
5
1:13:54.700
+ 16:56.400
+ 3:06.600
44
64
Martina Danhelová
Czech Republic
CK Motorsport
8
1:15:58.600
+ 19:00.300
+ 2:03.900
45
24
Anatoliy Shimakovskiy
Belarus
3
1:20:56.400
+ 23:58.100
+ 4:57.800